דן תורן

Dan Toren

Dan Toren

לקביעת הופעות | רק דן

העולם ללא הגיטרה החשמלית

עיתון הארץ הוציא לשבועות מוסף טכנולוגי, הנה קטע שכתבתי עבור המוסף הנ"ל על הגיטרה החשמלית:


הגיטרה החשמלית פותחה בסוף שנות השלושים של המאה העשרים בארה"ב


איך היה נראה העולם בלעדיה?


התשובה , כמו כל התשובות  לכל השאלות נמצאת במדריך לטרמפיסט לגלקסיה, כל מה שצריך לעשות זה:


1. לא להיכנס לפאניקה


2. לשאול את השאלה   התשובה כפי שמופיעה במדריך היא פשוטה מאד:הרבה יותר טוב!


הסבר למתעניינים:


זה ברור לחלוטין למה, הכול התחיל ברוק& רול… בערך כעשור אחרי המצאתה של הגיטרה החשמלית.   ללא כלי המשחית הזה, לא היו מגיעים לאוזנינו הצלילים  המשחיתים של צ'אק ברי, אלביס פרסלי, קארל פארקינס, ריצ'ארד הקטן וממזרים נוספים שאספו את הכלי הצורמני הזה לידיהם והתחילו להרקיד את מיטב הנוער בארה"ב. כן גבירותיי ורבותיי לגיטרה החשמלית הייתה השפעה ישירה על הברכיים של אותם בני נוער תמימים. הם התחילו לרקוד כמשוגעים ריקוד שפער את גרונותיהם והוביל לצרחה נוראית שכללה גם מריטת שערות מהראש, הרטבת תחתונים ובאופן כללי אקסטאזה והיסטריה שמסרבות לעזוב את העולם עד עצם היום הזה.


כל זה היה יכול להפוך לנחלת העבר אילולי טיפוסים הרבה יותר מפוקפקים שמעו את השימוש המבחיל בכלי הזה ולקחו אותו משם אל הגהנום עצמו. בתחילת שנות השישים של המאה עשרים  המגפה עברה דרך ג'ימי הנדריקס, לבריטניה ומשם לכל העולם. ג'ימי הנדריקס הביטלס, הרולניג סטונס לד זפלין, פינק פלויד ואחרים קבלו אל הלפיד הבוער והמרעיל הזה לידיהם ועשו בו שימושים נוראיים כמו  לשיר על מין ועל סמים, ולמעשה על כל דבר שהדעת האנושית יכולה להמציא. וזה עוד כלום לעומת מה שעשו אותם ברנשים מגודלי שיער לעלום ההרמוניה והמלודיה. העולם המערבי התמלא בצלילים עקומים, מעוותים שחוזרים על עצמם, המוסיקה נפרצה לכל עבר השפעות מאפריקה הודו מצרים טורקיה הפכו את המוסיקה למועדון בבלי אחד ענקי שכל הנכנס בשעריו מסתכן באובדן שפיותו לנצח נצחים!


אבל כל זה היה יכול להיות פסיק קטן בהיסטוריה אלמלא גימי הנדריקס היה ממציא גם את הלופ-  אותה שרשרת צלילים שחוזרים במעגל ללא התחלה וללא סוף. ההמצאה המצמררת הזו. הולידה מתוכה מפלצת דרקונית נוספת- דאנס!!! השם ירחם, מוסיקת ריקודים. עשור או שניים אחר-כך וכבר לא היה צריך להחזיר ביד קרב צבעוני עם שישה מיתרים. הסינתיסייזר ומכונות התופים  ואח"כ המחשב חדרו לכל מקום.  השטן ושמו גיטרה שינה את צורתו במורפ מטורף שאפשר לה להשפיע גם בלי להשתתף בפועל.  מאותם ימים כהים של תחילת שנות השמונים של המאה העשרים ועד ימנו אנו, השרצים, וולדות הגיטרה החשמלית חדרו לכל בית בעולם כולו. המוסיקה הפופולארית הושחתה לעד!


 עד כאן הגיטרה החשמלית לפי המדריך, אבל אתם יכולים לשאול גם אותי, אני עצמי, אני מתבייש להגיד, משמש עדות חיה לאדם שחיו הפכו לאובססיה בוצית בגלל הגיטרה החשמלית. את הראשונה שלי קניתי בשנת 1976 מבועז קבליו שלמזלי  היה שמאלי כמוני, ועד היום יש לי אותה. זאת כמובן לא הגיטרה היחידה שלי. יש לי עוד שתי גיטרות פנדר סטרטוקסטר, אחת חומה ואחת לבנה, עד לא מסמן הייתה לי גם גיבסון לס פול סטנדרט שחורה, ואני חובט בהן בכל הכח, לפעמים בבית, לפעמים בחדר החזרות ולא פעם ולא פעמיים מול ציבור של אנשים שבאים לשמוע את צלילי החשמל שאני מפיק, שמלווים את השירים שאני כותב.


כנער צעיר בתל אביב הושפעתי קשות מאותן להקות שמוזכרות במדריך. המוסיקה שלהם הפכה לחלק בלתי נפרד מהעולם  הרגשי חוויתי שלי. כל דבר שעברתי מאז ועד היום קשור בשיר כל שהוא שיש בו את אחד הכלים הנ"ל. אפשר לומר עלי שהכשוף של הגיטרה החשמלית סחף אותי והפך אותי לאדם אחר לגמרי ממה שהייתי ללא, או במילים אחרות:תגביר את הווליום ל11 ותן  לי לטבול את המוח בתוך הרמקול!!!! 

33 תגובות

 1. איך אפשר ככה להפטר מלס פאול, שלי רק אפיפון ואני שומר עליה כאילו הייתה של ג’ימי פייג’. אתה בכוונה אגב נותן שמות של יוצרים "שליליים"? הרוק הדרומי היה הרבה יותר חביב, ניל יאנג ושות’. CCR….היו ימים.

 2. קראתי את זה ב’הארץ’, ותהיתי אם השורה המודגשת שבסוף היא ציטוט משיר, או שהיא מכוונת לצטט את ’ספיינל טאפ’.
  יפה, בכל מקרה. מאמר יפה.

 3. אתה לא מחכה ליום מותך שבו ישמיעו שירים שלך ברדיו וכולם ישאלו, גם את זה דן תורן כתב?

 4. אחלה מאמר אהבתי + ומה דעתך על שיתוף פעולה אם אינפקציה אני עכשיו סתם מקשיב לדיסק החדש שלהם והם ממש מתאימים לך ניראה לי

 5. ממ גיטרות זה קטע שווה.
  גם אני רוצה גיטרה חשמלית…פנדר. או אולי פקטור V של גיבסון :]
  [כמה חבל שזה עולה "קצת" הרבה].

  יומטוב :]

 6. וואייי דן תורן !! אתה לא יודע איזה פאדיחות היה לי איתך !!!!!!
  או שזה לא היית אתה..
  היית בבומבמלה השנה ? והיה ילד שחיכה לחברים שלו ביום השני בכניסה ?? ודיברת על להקה שלך או משהו ???.

  בבקשה אם אתה זוכר תגיב לי

 7. דן! הייתי בהופעה של פיטר רוט חזרתי לפני דקה בערך,אני כמעט בטוחה שראיתי אותך שם..אני טועה? בקיצור,היה מעולה,אם יש לך דרך למסור את זה – תגיד לפיטר שהיה מעולה,וגם השיר שכתבת היה מעולה. חוצמזה שהצלחתי לקבל נשיקה וכמה תמונות עם מאור אז אני נורא שמחה כפי שאפשר להבין..בקיצור דן,היה מעולה. רק תגיד לי אם אני לא טועה ובאמת היית שם?

     1. ידעתי שראיתי אותך..באמת היה אחלה.
      ישבת ליד הבר במקרה? עם מאור..
      אח"כ אני וחברה תפסנו את מאור ודיברנו קצת. בנאדם מגניב לאללה. פעם הבאה תודיע אם אתה בא למקומות כאלה,רוצים לראות אותך דן..

 8. דן ראיתי אותך בערוץ 11 שר שירים מצחיקים…יש לך הסבר?

  יתרון אחד לעובדה שאין לי כבלים במקרה שמישהו תוהה מה עשיתי בצפייה בערוץ הראשון…

 9. מילים כדורבנות.
  אין אין כמו גיטרה חשמלית – עושה לי טוב לחזור הביתה ולראות את ה FENDER שלי נחה לה ומחכה שאני ארעיד איתה את הבית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *