דן תורן

Dan Toren

Dan Toren

לקביעת הופעות | רק דן

88FM – הדיון

 אם בסופו של דבר תחנת המוסיקה של קול ישראל 88FM תיסגר זאת לא תהיה הפעם הראשונה וכנראה גם לא האחרונה שטמטום ושיקולים חלמאיים יופעלו ע"י מערכת גדולה ובמקרה זאת קול ישראל.


88FM היא תחנת מוסיקה ארצית פלורליסטית שמשדרת 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע מוסיקה עברית ולועזית שמונחה ע"י אהבת המוסיקה של העורכים המוסיקליים שבה. אני לא מעוניין להיכנס כאן לשאלה האם הרבה אנשים או מעט אנשים שומעים אותה. בשבת האחרונה ברחבת הסינמטק הגיעו כמה מאות מהמאזינים להזדהות עם התחנה. מוסכם על הכל שזאת תחנת מסוקיה איכותית ובעלת השפעה עם מאזינים רבים שאוהבים מוסיקה.


שיקולי הרייטינג מעולם לא הטרידו באמת את קול לישראל, הם לא זקוקים לרייטנג כדי לגבות את אגרת הרדיו והטלוויזיה מרוב אזרחי המדינה.  והם גם לא פועלים מתוך שיקולי רייטינג בבחירת לוח השידורים של הערוץ הראשון. אינני מעוניין גם לפתור להם את בעיות התקציב, ואני בטוח שהדרישה שהוצבה בפניהם לקצץ בתקציב מוצדקת ויש למלא אותה. השאלה מי קהל המטרה שיסבול מכך והתשובה היא ברורה – אלו ששותקים הכי הרבה, להלן אוהבי מוסיקה, או כמו שקרא לנו לאחרונה ובצדק אוהד בנאי- מיעוט קטן ונרדף.


נניח שהערוץ הראשון היה מתרכז במה שהוא עושה הכי טוב- חדשות וספורט ומפטר את כל העובדים במחלקות האחרות שלו. הרי בכסף הזה אפשר היה לקים 7 תחנות רדיו שונות. אבל ציבור העיבודים בקול ישראל מגובה בוועד חזק ואין צל של סיכוי שדבר כזה יעבור.


ערוץ 33 שאיש אינו צופה בו היה יכול היה יכול להיסגר מחר ואיש לא היה מרגיש בחסרונו, אז מבלי להיכנס יותר מידי לאיך יעצרו את השטות הזו, אני רוצה להציג את הצד של המאזין הקטן וכמוני רבים מחברי מכוונים שעות רבות במשך כל שבוע לתחנה נפלאה זו.


זה תענוג לשמוע מוסיקה שמי שמשמיע אותה באמת בחר בה ואוהב אותה זה המקרה לגבי רוב התכוניות ב88FM. במצב שבו אין כמעט דרך חוקית לשמוע מוסיקה חדשה 88FM ממלאת פונקציה משמעותית ביותר בהצגת כמות רבה של מוסיקה איכותית.


אתן כדוגמה את גל אפלרוייט שמשדר בשעות הבוקר, ואני נותן אותו רק כדוגמה כי גם רוני וורטהיימר יואב יפת אבנר גורלי טל השילוני ואחרים עושים עבודה נהדרת.


גל משמיע מוסיקה מקשת רחבה מאד החל בג'אז , פיוז'ן, פולק, רוק, אינדי, מוסיקה ישנה ועוד סוגים שונים- הוא בחור את השירים או הקטעים לא רק לפי הז'אנר שלהם אלא לפי הטעם שלו ומה שהוא חושב כטוב וראוי. זה כל מה שמאזין צריך מהמגיש עורך שלו- שיסנן ויבחר ויגיש את טעמו. זה רדיו במיטבו. מניסיוני כמגיש רדיו ( שנה אחת בגלגלצ וארבע שנים ברדיוסFM ) אני מעריך שגל שומע בשבוע לפחות 40 דיסקים שונים. זה הוא אדם שעושה את עבודתו בצורה אמיתית ורצינית מתוך הרבה אהבה, ואני לא מכיר אותו אישית, אני מכיר כמעט רק את הפרסונה הרדיופונית שלו. כמי שעובד עם הרבה אנשים, אני מוכן לחתום שעל אדם כמו גל אפשר להטיל כל עבודה אחראית והוא יעשה אותה בצורה הטובה ביותר, אלא שהוא כבר יש לו עבודה, ואם לא ייקחו לו אותה הוא לא יצטרך להצדיק את הטענה הזו שלי. מצער אותי לגלות כל פעם שאיכות העבודה בארצנו לעולם לא תהיה ערובה להמשכה, כמעט תמיד להפך.


לסיכום אחזור כאן על מה שאמרתי באותה הפגנה שארגנו כמה מאזינים ומאזינות עבור 88FM


ביחס למוסיקה האנשים מתחלקים בארצנו כמו כמעט כל דבר לשלשה סוגים.


הסוג הראשון אלו שלא אוהבים מוסיקה- עבורם יש את הTALK RADIO, ואין שום בעיה איתם.


הסוג השני הם אלו שצריכים את המוסיקה כשטיח לחיים שלהם. הם לא יכולים עם השקט אז יש להם מוסיקה, עבורם יצרו את הפלייליסטים השונים שיהיו להם כל היום את אותם שירים. תארו לכם בן אדם שכל יום היו מחליפים לו את השטיח בבית, היה משתגע.


והסוג השלישי הם אלו שאוהבים מוסיקה- אלו צריכים הרבה מוסיקה שונה, זה מה שהם אוהבים, להיחשף להרבה מוסיקה ולגלות שירים וסגנונות חדשים.  עבור האחרונים משדרת 88FM. נשמח מאד להישאר במיקומינו, מנדנדים בראש או מתופפים על ההגה לצלילי מוסיקה ש88FM משדרת.


 


 


 


 


 

20 תגובות

 1. אני הפסקתי לשמוע רדיו כשהפכו את רשת ג’ לרשת של מוזיקה עברית בלבד. האמת? מוזיקה ישראלית לרוב לא עושה לי את זה (להוציא פנינים נדירות). היום אני מקשיבה לרדיו באינטרנט. יותר פלורליסטי, יותר מפולח, לא תלוי בשיקולים זרים מעבר לטעם אמנותי.

 2. דן יא מתעלם זה לא יפה, הגבתי פוסט קודם והתעלמת וזה חשוב!חיכיתי לך איזה רבע שעה וגם אז לא גמרת לדבר עם איש אחד(בחזרה הגנרלית להופעה של מאור)…תסתכל בתגובות הקודמות…ותגיב סבבה?!

 3. יש משו בכתבה הזאת שהאיר את עיניי:
  האחד זה שאני הבנתי אני משתייכת לקבוצה השניה, זאת שצריכה את השטיח הקבוע שלה- מה שגרם לי
  להרגיש כשיטחית, רדודה, ולא מבינה במוסיקה..חחח..

  והשני זה שגיליתי שקיימת בכלל תחנה כזאת- 88FM
  ושרוצים להוריד אותה…טוב לדעת שמתקיימות הפגנות
  בנושא הזה…חחח

  זהו

  1. מי שמחפש את פינות המחמד התרבותיות שלו, גם יגלה אותן. 88FM נותנת זמן שידור לז’אנרים כמו ג’אז, בלוז, רוק אלטרנטיבי ומוזיקה ישראלית שאינה משודרת בשום מקום אחר – לא ברשת גימל, לא בגלי צה"ל, אפילו לא ב"קול הקמפוס" (106 אף אם).

   יש לפחות 100 אמנים ישראלים שרק 88FM משדרת את החומרים שלהם, חלקם אפילו די בקביעות.

 4. דבר ראשון, לבריאות!
  פרה ורבה.
   
  דבר שני,
  אני בטוחה שאתה יודע על העצומות למיניהן שעוברות בכנסת, אבל חוץ מזה, אפשר גם לשלוח מכתבים לשרה איציק (<A target=_blank IzikD@knesset.gov.ill)&nbsp Target=_BLANK class=msg>href="mailto:IzikD@knesset.gov.ill">IzikD@knesset.gov.ill)&nbsp;ולשאר חברי הועדה שהגיעו למסקנה הדבילית הזאת.
   
  אם הכתובות יפורסמו, אולי יהיה צ’אנס שגם ישימו לב אליהן ושילחו 🙂
   
  אביגיל.-

 5. אני לא מסכים איתך כמו שאתה סגרת קליל את ערוץ 1 וערוץ 33 ככה רוצים לעשות ל-88 FM בכתבה ציינת שבאו כמה מאות אנשים אך יש קצת יותר ממאות שצופים בערוץ 1 ו33 זה שאתה לא  צופה בהם זאת בעייה אחרת אך ….
   

 6. ומה שהכי מרגיז במדינת העולם שלישי שלנו שאנחנו יכולים לדבר ,להפגין, לצעוק ולמות ומי בכלל בעדת המפגרים שמנהלים את המדינה הזאת יכול להבין על מה אנחנו מדברים בכלל………………………
  אבסורד, עצב,תיסכול, אנשים כמו יואב קוטנר למשל או כמו יעל דיין לא מקבלים את הכוח הנכון והאדיוטים ממשיכים למשוך לנו באף.
  מכעיס ומשתק.

 7. שתי הערות:
  היו "אלפי אנשים" ברחבת הסינמטק. לא מאות. 2,500 איש
  לפי דיווחי המשטרה.

  והשם הוא רוני ורטהיימר. לא כפי שנכתב.

  (-:

 8. את ערוץ 33 לא צריך לסגור. צריך להפוך אותו ל"ערוץ נוסטלגיה".

  הטלויזיה הישראלית מחזיקה אוצרות ארכיוניים מדהימים, אוצרות שלא ייאמנו – מסדרות טלוויזיה, דרך דרמות מעולות משנות השבעים של רם לוי ("מי ורדים מפורט סעיד", "חירבת חיזעה", "הכלה וצייד הפרפרים") ועד תוכניות מוזיקה יוצאות מן הכלל והופעות חיות (שלום חנוך, "אדם בתוך עצמו", בצוותא, 1977 – למשל).

  עם ניהול נכון, ערוץ 33 יהפוך לפנינה. אין צורך לסגור – אלא לשפר.

  1. חימם לי את הלב לראות כל כך הרבה אנשים בהפגנה, התרגלתי שבמדינה שלנו אנשים מגיבים בטוקבקים וחושבים שזה מה שישנה משהו.
   שמחתי היתה מהולה בעצב, כי המון אנשים טובים היו שם בסינמטק וניסו לשנות משהו, אבל למעלה איפה שהאנשים חסרי התרבות יושבים ומחליטים לנו על ערוצי התרבות – לאף אחד לא מזיז שכל כך הרבה אנשים לא רוצים שיקחו להם את המוזיקה.
   סתמהו את הפה על הרבה עוולות שקורות לנו בתחום המדיני החברתי והכלכלי.
   כשנגעו לנו בנשמה, במה שעושה לנו טוב טהור – יצאנו לרחוב.
   כל הכבוד על מה שכתבת,
   נטע

   1. אני מניחה שב"אנשים שמדברים בטוקבקים וחושבים שזה מה שישנה משהו" היה רפרנס אליי, אחרת לא היית כותבת אחרי התגובה שלי.
    ולכן, מי את ומה את שאת יודעת מה עשיתי או לא עשיתי? אולי גם אני הייתי בהפגנה? אולי הבאתי איתי את כל מי שיכולתי להביא? אולי אמרתי לכל מי שאני מכירה שקורה דבר גרוע מאוד לרדיו הישראלי ופעלתי בכל דרך שיכולתי כדי שידעו ויגיבו כמוני?

    אם טעיתי בדרך שהבנתי את מה שכתבת, קבלי את התנצלותי.
    אם לא, חבל שאת כל כך ממהרת לקבוע שמי שכותב תגובות קצרות לא מנסה לשנות. חבל שתחיי את חייך בגישה שרק מי שצורח שומעים אותו.

    טל

 9. היי דן,
  זאת שני, מרדיו 106 fm, שלחתי לך תגובה על הראיון לרדיו ..
  אני מצטערת שאני שוב פותחת כאן את הנושא..
  פשוט האימייל לא כ"כ עובד לי ..
  [אני מצליחה לקרוא הודעות אך לא לשלוח .. ]
  כך שאם אתה כן מעוניין לערוך ראיון קצר [אפילו טלפונית.. לא חובה להגיע לאולפן..]
  רק תשלח לי למייל מתי אתה יכול [תאריך ושעה]
  ואני בינתיים אנסה לתקן את הבעיה, או הכי הרבה דרך אימייל אחר- לענות לך …
  <A target=_blank nuly_shaniki@hotmail.comhref="mailto:nuly_shaniki@hotmail.com">nuly_shaniki@hotmail.com</A>
  שני .

 10. יה….לא ידעתי שיש תחנה כזאת
  פעם פתחתי אותה ושמעתי משהו מוזר , משהו כזה…
  הם קראו לו ג’ז.
  ואומנים כמו B.B KING , חיפשתי בגוגגל ועדיין לא הבנתי מי זה.
  בבקשה תסבירו לי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *