ראיון ווטסאפ עם אריק ברמן לכבוד 15 שנה לראשון

Dan: אריק מה שלומך? שמע משהו יש לי כזה ראיון ווטסאפ שאני עושה מידי  פעם עם אנשים, אשלח לך דוגמא אם בא לך ואולי נעשה כזה

אריק ברמן: אני טוב, תודה. בטח

Dan: מעולה הנה דוגמא

ראיון ווטסאפ עם פיטר רוט

אריק ברמן: בכיף

Dan: יופי, ההמשך עלי..

Dan: אריק בוקר טוב אני שמח שהסכמת להתראיין אצלי כאן בווטסטפ אז ככה אתמול בלילה הייתה לי נסיעה ארוכה והקשבתי לראשון ואהבתי אותו שוב ואולי אפילו יותר זה אלבום שהתבגר מאד יפה קודם כל ולפני הכל הטקסטים, כמובן שלא רק, אבל איזה בגרות לאלבום בכורה.תגיד מאיזה גיל אתה כותב שירים?

אריק ברמן האלבום הראשון

אריק ברמן: התחלתי יחסית מאוחר, גיל 16 חבר הראה לי כמה אקורדים על גיטרה בטיול שנתי ומיד הבנתי שנפתח פה שער לכתיבת שירים. עד אז לא כתבתי כלום (מגמת פיסיקה בתיכון) אבל מגיל צעיר אהבתי מאד שירים ולצלול עם החוברת לטקסטים שלהם.

Dan: אני זוכר שבאופן חד פעמי הסכמתי לשפוט בתחרות שירימון, קורין אלאל הייתה שופטת גם ושנינו התפעלנו ממך מאד

אתה זוכר איך היית בתקופה ההיא?

אריק ברמן: אני זוכר שזה אחד הרגעים בהם הבנתי שיש למוסיקה שלי פוטנציאל להגיע לקהלים רחבים. במהלך הלימודים לא התבלטתי באופן מיוחד והיו מוסיקאים אחרים שבית הספר טיפח, ועבורי להגיע לגמר הרוקרימון כאנדרדוג, להופיע מולך ומול קורין וקוטנר היה מאד מרגש. אני זוכר שחשבתי שהשירים שלי טובים אבל לא ידעתי כמה הם נגישים. העיבודים שכתב איתי המתופף שלי אודי קראוס ולימים ההפקה המוסיקלית של משה לוי הצליחו לקרב אליהם את הקהל.

אריק ברמן: מצאתי כמה טעימות

 

אריק דן וקורין ברוקימון

 

Dan: וואי לא ידעתי שיש כאלה. תודה ❤️

Dan: אגב, אני כבר לא מעשן שנתיים. ראיתי בלייבים שאתה עושה באינסטגרם שאתה עדיין בקטע. אגב זה הקסים אותי שאתה מקדיש זמן לאנשים שעולים מולך בלייב ומנהל איתם שיחות ארוכות. מה אתה אוהב בזה?

אריק ברמן: מעשן רק וויד וגם את זה הפחתתי ממש. בקשר ללייבים אני מאד נהנה לפגוש את הקהל שלי, רוב הזמן הקשר של אמן עם הקהל מאד מרוחק – אני עומד על הבמה והם מולי ואין קשר אישי, אני לא יודע מי האנשים האלה. אז בלייבים ובבקסטייג׳ יש לי הזדמנות להכיר קצת.

Dan: 👍

Dan: החיים של האווטר שלך באלבום הזה הם נוחים, אולי נוחים לו מידי, הוא מרגיש שמשהו מסריח וזה לא הדגים הוא לא שמח לקחת כסף מההורים יש לו חברים יש לו מין אבל בגדול הוא לא מרוצה ממה שקורה לו, אתה זוכר את כתיבת השירים האלו?

אריק ברמן: אהבתי את הניסוח 🙂 זוכר במעורפל את הכתיבה בתקופה ההיא, חושב שהייתי מאד בודד אז לא בהכרח מוצף ומוקף מין וחברים כמסופר.. ובכל מקרה תמיד רעב לאהבה, גם רומנטית וגם מצד הקהל שעדיין לא היה לי כך שהמון אי וודאות לגבי מקומי בעולם.

Dan: כמה שירים נכתבו לאלבום? כלומר כמה נשארו בחוץ

אריק ברמן: זה אלבום בכורה כך שמדובר על 10 שנות כתיבה (גיל 16 עד 26) מצטברים המון שירים עד שנכנסים להקליט אני משער שהיו כמאה. אבל מבחינת אלה שהגיעו לקו הסיום לא השארנו אף אחד בחוץ – ״בין אלון לאזדרכת״ ו״אהבה באור וצל״ נשקלו להיזנח ולבסוף נכנסו גם הם לארץ המובטחת.

Dan: ספר על העבודה המפיק של האלבום עם משה לוי האדיר

אריק ברמן: משה לוי הוא תופעה. התמזל מזלי והוא היה איתי כבר מהאלבום הראשון ועד לרביעי. אחרכך יצאתי לרעות בשדות זרים וגיליתי עולמות שונים של מפיקים ומפיקות כולם מוכשרים בדרכם אבל עדיין לא נתקלתי במישהו עם יכולת תפיסה והבנה של שיר כמו של משה. לכאורה אין לו יכולת הקשבה לטקסט של שיר והוא לא ידע על מה שיר מסויים מדבר אבל הוא יבין אותו ברובד אחר לגמרי וידע להצביע מדי פעם על מילה או שורה שזקוקים לליטוש, כאילו יש לו רדאר  סופר רגיש של אותנטיות. שמח לבשר שבאלבום הנוכחי שאני עובד עליו הוא כבר חזר לצוות שלי ✨

Dan: יש הרבה כלי מיתר באלבום, כינור במיוחד זה בא ממך או ממנו?  היה לזה הקשר לדילן?

אריק ברמן: אז ברימון ניסיתי להקים הרכב לקראת תחרות שירים, קלאסי 2 גיטרות בס תופים, עשינו חזרה אחת והבנתי שזה לא הסאונד שלי. אחרכך הופעתי בבית קפה ״תענוג״ עם ויולן וצ׳לנית שליקטתי מהאינטרנט. תמיד אהבתי סאונד של מיתרים באלבומים. בהמשך צירפתי רית׳ם סקשן למיתרים האלה ואת אודי קראוס כמתופף ומעבד ועבדנו על השירים המון זמן. ואז היכרתי את אבנר קלמר ברימון (ראיתי אותו מנגן בשירימון קאבר לשיר נפלא שאתה כתבת – גידי. אגב השמועה אז היתה שלא אישרת להם לשנות משהו בשיר הכצעקתה?) הוא הביא איתו סטייל אחר לגמרי של כינור, יותר אירי/פולקי אז הצעתי לו להצטרף ונפרדתי לשלום מהויולה. בשלב הזה באופן מוזר עדיין לא הכרתי את דילן אבל התחלתי ב Desire עם Hurricane ו Sara וזה הסתדר יופי עם עניין הכינור המדובר.

Dan: זה לא הייתי אני. אני כמובן אישרתי ( מעולם לא סירבתי לבקשה מהסוג הזה) וגם אהבתי את הביצוע שאם אני זוכר היה מהיר וברוח קאנטרי

Dan: בוא נדבר קצת על השפה של השירים .. ב'מה עוד ביקשת' יש ערבוב של הגבוה והנמוך, רצית וגם ירשת ליד עשו אותך בעמידה עד כמה הקדשת לזה מחשבה? האם שמת לב שהקול שלך יוצא דופן בימים ההם? כי הוא בהחלט היה..

אריק ברמן: אני חושב שזה מוטיב חוזר בשירים שלי העניין הזה עם הגבוה-נמוך. קרה אינטואיטיבית כי תמיד כתבתי מאד יומיומי ופשוט ולא היתה לי השכלה גבוהה אבל השפה התנ״כית מאד משכה אותי משום מה, אז נוצר איזה קסם מהשילוב הזה. מאז השתדלתי למלא את הבור התרבותי וההשכלתי שלי והיום זה קצת התהפך ואני משלב שפה יומיומית בתוך השפה הגבוהה (יחסית) בה אני מדבר 🙂

Dan: דיבור טוב

Dan: אריק בוקר טוב ❤️ אם תוכל לנסות לפרט  למשל על מה עוד ביקשת.. אולי אפילו יש לך גרסה שלו מאז

אריק ברמן: מה תרצה לדעת על מה עוד ביקשת? מצאתי עכשיו גרסה סופר ראשונית שלו אבל מביך אותי לשתף.

Dan: אני חושב למשל על פראג… מועדון בפראג… היה כזה דבר? זה מאד ספציפי ומסקרן

אריק ברמן: הבחורה המדוברת עברה לגור שם ואני נשארתי פה.. אז הרבה מזה פרי דמיוני

Dan: מעניין אותי גם לשמוע מה אתה מרגיש לגבי המתוקות האחרונות, יש הבדל בין איך שהשיר התקבל אז מול עכשיו? אני לא בחורה ואני לא יודע אבל שואל את עצמי עם ענייני המי טו שינו את היחס של נשים לשיר.

אריק ברמן: לגבי המתוקות, גם אני לא בחורה אז קשה לי להגיד.. לא מרגיש שוני בקשר לאיך שהוא מתקבל בהופעה לעומת פעם, תמיד באהבה וחיוך מצד הקהל הגברי והנשי. מבחינת הכתיבה שלו, היום אולי הייתי מחפש לו איזה טוויסט מאזן (עיין ערך הסוף של ״את לא מספיק יפה״ מהאלבום האחרון)

Dan: אז… מה ומי יהיה בהופעה, ומתי. שלח לי  בבקשה פלייר ותמונת יחצ ושיהיה כיף אני בא לשמוע ❣

אריק ברמן: אז אלבום 1 במלואו ואז עוד שאר ירקות

אריק ברמן: ג׳יין בורדו אורחים

Dan: מי בלהקה שלך?

אריק ברמן: דניאל דור תופים | יונתן לוי בס |יהלי מליחי קלידים וגיטרה | ניר פופליקר גיטרות | אודי קראוס תופים | אבנר קלמר כינור | יעל שפירא צ׳לו

06/07/2022, 15:44 – Dan: נהדר בהצלחה 🤞 ❣️

צילום אביב לוסקי
15 שנה לאלבום הראשון
כרטיסים בלינק המצורף :      כרטיסים למופע

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *